Zielona Siódemka

START start.html
O PROJEKCIE o_projekcie.html
TRASAetapy.html
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ
KONTAKT kontakt.html
GALERIA ZDJĘĆZdjecia.html
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ
 

Co warto zabrać

Najważniejsze jest to aby zabrać jak najmniej rzeczy i starać się wybierać przedmioty o malej wadze.  Gdy jedziemy większą grupą, warto rozdzielić część rzeczy pomiędzy uczestników wyjazdu - np. zestawy kluczy rowerowych, apteczka i części zamienne.  Pakowanie jest trudną sztuką,  zwłaszcza na początku, ale pamiętajmy, że 5 dni trasy to  naprawdę nie dużo :) Z myślą o Was przygotowaliśmy poradnik dotyczący niezbędnych rzeczy na wyprawie rowerowej  - możecie go pobrać tutajDla przykładu pokazujemy jak mało można zabrać wybierając się na trzy tygodnie do Indii

https://www.youtube.com/watch?v=n-Gg28OB2NM

Jaki Rower ?

Wiele osób mówi - mam za słaby rower na takie wyjazdy, często ta obawa nie jest niczym uzasadniona. Nie ma reguły która powie jaki rower się nadaje na taką wyprawę.  

My polecamy rowery miejskie z przerzutkami, trekingowe i mtb. Ważny jest dobry stan opon, sprawne hamulce i brak  luzów przy elementach mechanicznych.
Przed wyprawą dobrze jest poradzić się osoby która zna się na rowerach o radę.


Należy unikać rowerów z supermarketów

Kondycja i treningi

Jak przed każdym wysiłkiem, przed wyjazdem rowerowym  też dobrze jest się przygotować. Ważne jest to aby jazda sprawiała przyjemność. Wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu pokonywać dystanse, początkowo wystarczy 10 km później stopniowo zwiększając odległość do 60 km. Z czasem można dodać sakwy z obciążeniem i kontynuować rowerowe spacery. Proponujemy też kilka razy  w wolny dzień przejechać 70-80 km, na taką wycieczkę dobrze zostawić sobie więcej czasu aby na spokojnie przejechać dystans.  Na wyprawie czasu mamy jeszcze więcej więc pokonanie dużego dystansu często okazuje się łatwiejsze.

Gdy obawiacie się o zdrowie, lub mieliście jakieś problemy zdrowotne, dobrze taki wyjazd skonsultować z lekarzem, jednak zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań

Fundusze

Trudno nam określić nam jaka kwota jest potrzebna aby dojechać do Gdańska, jest to sprawa bardzo indywidualna. My podczas takiej wyprawy wydajemy około 200 - 350 zł na osobę. W mniejszych miejscowościach restauracje i noclegi  są o wiele tańsze. Zakup akcesoriów rowerowych  tez nie jest już dziś tak dużym wydatkiem, przed zakupami w sklepie rowerowym lepiej wcześniej zorientować jakie są ceny bagażników, sakw itd w sklepach internetowych.

Bilety
Gdy wybieracie się w podróż w sezonie wakacyjnym mogą pojawić się problemy z przewozem rowerów, dlatego wcześniej dobre jest zarezerwować bilety powrotne  z miejscami rowerowymi. Oprócz PKP rowery przewozi kilku przewoźników autobusowych. Zakup biletu po dotarciu na miejsce może okazać się bardzo utrudniony.

Ubezpieczenie i bezpieczeństwo

Przed wyjazdem można wykupić specjalne rowerowe ubezpieczenie, wraz z ubezpieczeniem roweru i bagażu.   Pamiętajcie też, żeby zabrać apteczkę, kamizelki odblaskowe i kaski, ważna jest też łączność pomiędzy uczestnikami naładowany telefon i spisane numery telefonów do uczestników wyjazdu.

Sprzęt

Jeżeli jedziecie po raz pierwszy  można próbować pożyczyć sprzęt od znajomych, ale takie rzeczy jak bagażnik i proste sakwy przydają się też w mieście więc można sprawić sobie własne. Przy zakupie kierujcie się ich odpornością na deszcz, bo nie ma nic gorszego niż brak suchych ubrań. 
Pamiętajcie! kupujemy tylko to co niezbędne :)

Alternatywna  trasa rowerowa z Warszawy do Gdańska